A szerepjátékok világa

2024.04.24

Ha olvasod ezt a cikket, akkor az azt jelenti, hogy vagy egy haverom vagy, akinek mondtam, hogy olvassa el, vagy valaki, akit érdekelne a fantasy szerepjátékok világa.

De mi is az a szerepjáték? Kezdjük ezzel! A szerepjáték egy olyan fiktív vagy esetleg valós világban játszódó történet, amiben minden játékos maga irányítja a saját karakterét, mint egy multiplayer videójátékban, csak itt a képzeletünk a monitor. 

Két játékostípus van. Az egyik a sima játékos, akinek az a feladata, hogy a karakterével (amit meglepően bonyolult elkészíteni) éljen a világban, megtestesítse őt, feladatokat végezzen el, játssza az adott karakter szerepét. A másik pedig a mesélő, aki megalkotja a világot, a küldetéseket, ő vezeti a játékot, ezért sokan GM-nek, nevezik, ami a Game Master rövidítése. Ez nem egy olyan játék, amiben táblán rakosgatjuk a figurákat (bár megjegyzem, nagyon menő, ha valakinek van kapacitása egy egész terepasztalt készíteni a világához). A GM-nek és a játékosoknak is van külön szabálykönyve, ezek jó combosak, kb. 300 oldal mindegyik (az áruk is elég magas), és ezek csak az alapok. Kiegészítő szabálykönyvből több mint 40 létezik. Érdekesség, hogy a mesélő csinálhat saját kalandokat, szörnyeket, tárgyakat, de akár elmesélhet egy modult is, amik előre megírt, a játékhoz kiadott kalandok (ezt a kettőt akár vegyíteni is lehet). Sőt, akár kombinálhatja ezt a kettőt! 

A DnD fontos eleme a kocka. De nem biztos, hogy mindig csak az unalmas, 6 oldalú dobókockával dobunk. Van itt 4, 8, 20, de még 100 oldalú dobókocka is (apropó, nekem nemrég érkezett egy prémium kockakészlet, egyenesen Faerűnből). Szóval a kocka dönt szinte minden helyzetben. Rád akar esni egy hatalmas kő? Dobj egy kockával… Ki akarod kerülni egy goblin pengéjét? Dobj egy kockával… De mégis, ennek a játéknak az a legjobb része, hogy végtelen, hisz csak a fantáziánk, no meg rosszabb esetben a tárcánk szabja meg a határt (lásd 3 démonfiguráért elkérnek 40000 forintot). Játékosként pedig bármi lehetsz! Lehetsz kicsi, óriási, kövér, esetleg cingár, kobold vagy tünde. Ez csak a TE döntésed!

És a végére egy kis segítség. Ha kedvet kaptál ettől a cikktől, és esetleg te is kipróbálnád a játékot, négy dologra lesz szükséged: a három szabálykönyv, pár ember, néhány kalandlap (ezt érdemes online megcsinálni), és persze határtalan fantázia. Javaslom, ha kutakodni akarsz, akkor csekkold Atusz, valamint Taverna Youtube-csatornáját, valamint keress rá a kalandokessarkanyok weboldalára. Fontos, hogy az alapszabályok a játék kipróbálására ingyenesen letölthetőek. Ha online szeretnél beszerezni akármit, azt a dndbeyond.com-on tedd meg. Ott engem is megtalálsz, Szeleit néven. Ennyi lett volna ez a cikk, remélem, sikerült rávennelek arra, hogy kipróbáld ezt a játékcsoportot. 

Szelei Tamás 6.a

Herman Hírmondó
A Herman Ottó Tudásközpont diákjainak lapja
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el